11

lipca

O rodzajach skoroszytów

Szybkie uporządkowanie firmowych dokumentów umożliwiają kartonowe lub plastikowe okładki. Znajdują się w nich specjalny mechanizm, który umożliwia wpięcie do nich luźnych kartek.

Aby z nich skorzystać, nie potrzebujemy żadnych dodatkowych narzędzi ani akcesoriów. Jedyne co jest nam potrzebne to dziurkacz. Są także skoroszyty zaciskowe; korzystanie z nich nie wymaga dziurkacza. Najbardziej popularne skoroszyty to te wykonane ze sztucznego tworzywa.

Okładka przednia jest przezroczysta, różni się więc o nieprzezroczystej tylnej. Zmieści się w nich mniej więcej dwieście kartek o formacie A4. Rozstaw otworów jest standardowy i wynosi osiem centymetrów. Dokumenty, które mają zostać w nich umieszczone trzeba najpierw podziurkować, dopiero później można je nałożyć na wąsy, które znajdują się wewnątrz okładek.

Na wąsach znajduje się plastikowy pasek. Przed nałożeniem dokumentów trzeba go zdjąć, a po ich wpięciu docisnąć je wspomnianym paskiem. Materiały do produkcji skoroszytów Do ich produkcji używany jest nie tylko polipropylen, czy PCV. W sprzedaży dostępne są także skoroszyty kartonowe. Najczęściej oferowane są one w kolorze białym, ale możemy dostać również w innych, ale raczej neutralnych barwach. Nie są one przezroczyste, trudniej więc zorientować się, jakie dokumenty zostały w nich umieszczone.

W przypadku skoroszytów plastikowych nie łączy ich ich z innymi materiałami. W ofercie producentów można znaleźć skoroszyty z folii matowionej lub krystalicznej. Mogą one różnić się pomiędzy sobą twardością i grubością. Jakie mechanizmy do spinania? W skoroszytach wykorzystuje się nie tylko wspomniane wyżej wąsy.

segregowanie dokumentów Są także skoroszyty, w których wąsy są zagięte; tworzą one ringi przypominające te, z którymi spotkamy się w segregatorach. Dostęp do wpiętych dokumentów jest o wiele bardziej wygodny. Z takim rozwiązaniem spotkamy się w skoroszytach Bantex Image. Zmieści się w nich do pięciuset kartek formatu A4. Niezbędne jest jednak w tym przypadku użycie specjalnej samoprzylepnej perforacji lub koszulek.