27

cze

Koszulki na dokumenty

Rozmiar

Obecnie koszulki na dokumenty oraz papier do urządzeń to dwa elementy, które się uzupełniają. Dlatego właśnie nie ma się co dziwić, że obecnie przygotowuje się najczęściej rozmiar A4, ponieważ takich dokumentów nadal tworzy się najwięcej. Oprócz tego sporadycznie pojawiają się jeszcze formaty A5 oraz A3, niekiedy A2.

Te większe w zależności od tego do jakiego mają być segregatora mogą mieć specjalnie przygotowywane perforacje na dłuższym boku i wtedy będą jako pionowe albo na krótszym i wtedy są jako poziomie.

Struktura, powierzchnia, kolor najliczniejsze są koszulki matowe określane jako groszkowe. Największą zaletą będzie cena oraz to, że odciski nie są tam widoczne gołym okiem. Jeśli mamy krystaliczne to tekst jest widoczny i wtedy w trakcie kopiowania nie trzeba wyciągać dokumentów z koszulek.

Czasami więc takie rozwiązanie ma swoje znaczenie praktyczne i dlatego należy je brać pod uwagę. Oprócz koszulek bezbarwnych pojawiają się także kolorowe, dzięki którym zdecydowanie łatwiej będzie można w dokumentach zrobić porządek według ustalonego kodu kolorystycznego. Podobnie wykorzystywać można koszulki bezbarwne.

Wkładanie dokumentów

Szczelina koszulki znajduje się na górze, dzięki temu łatwo się umieszcza dokumenty i nie trzeba się obawiać tego, że mogą one wypaść. Wpinanie do góry nogami jest możliwe, ale nie ma żadnego sensu. Czasami perforacje znajdują się z boku, ale wtedy musi być jakiś element zabezpieczający przed wypadaniem.

Koszulki zamykane

rozmiary koszulek na dokumenty Tutaj chodzi o specjalne koszulki, które mają klapkę odpowiadającą za zabezpieczenie arkuszy, które są włożone, by nie wypadały. Można także mieć takie zabezpieczenie z boku. Znajdziemy także koszulki z zakładką, które są przygotowywane z grubszej folii i mają więcej arkuszy niż tradycyjne koszulki. Posiadają one zabezpieczenie na rzep. Znajdują się niekiedy koszulki z suwakami. 

Koszulki poszerzane (katalogowe)

Nazwa wskazuje tutaj na koszulki, które służą do przechowywania większej ilości dokumentów. Takie najbardziej popularne mają małą pojemność. Jeśli do takiej kieszeni wkładać będziemy zbyt dużo arkuszy może dojść do deformacji, zniszczenia dokumentów. Dlatego lepiej wybrać specjalnie przygotowane koszulki.