Jak zapewnić bezpieczeństwo danych podczas pracy w biurach coworkingowych
17

kwietnia

Jak zapewnić bezpieczeństwo danych podczas pracy w biurach coworkingowych

Nie ma wątpliwości, że świat pracy zmienia się po epidemii. W miarę jak na pierwszy plan wysuwa się dbałość o dobre samopoczucie i równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, tradycyjne i sztywne środowiska pracy odchodzą w niepamięć.

Jedną z głównych zmian, która pojawiła się w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy, jest biuro coworkingowe. Ten model pracy, znany również jako elastyczne miejsca pracy, przynosi wiele korzyści właścicielom firm i pracownikom, w tym oszczędności na wynajmie pomieszczeń i większą elastyczność.

Chociaż takie miejsca pracy mogą przynieść wiele korzyści, wiąże się z nimi kwestia bezpieczeństwa cennych danych firmy. Jeśli nie wdrożysz odpowiednich procedur bezpieczeństwa danych, możesz narazić się na roszczenia związane z naruszeniem bezpieczeństwa danych, które mogą doprowadzić Twoją firmę do bankructwa. Chociaż jest to bardzo realna obawa, nie musi być ona powodem do zmartwień, dlatego w tym artykule podzielimy się naszymi wskazówkami, jak zapewnić bezpieczeństwo danych podczas pracy w biurach coworkingowych.

Przestępczość danych podczas pandemii COVID-19

Podczas pandemii cyberprzestępcy mieli mnóstwo czasu na doskonalenie swoich umiejętności, a wielu hakerów obiera sobie za cel właśnie przestrzenie coworkingowe, zwłaszcza te, które korzystają z sieci gościnnych. W 2020 roku prawie 50 procent firm i 25 procent organizacji charytatywnych zgłosiło, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy doświadczyło naruszenia bezpieczeństwa cybernetycznego lub ataku cybernetycznego.

Przestępstwa związane z danymi mogą przybierać różne formy, w tym "Wi-Fi sniffing", w ramach którego haker wykrada dane udostępniane w sieciach publicznych, oprogramowanie ransomware oraz kradzież danych finansowych. Tego rodzaju przestępstwa mogą kosztować firmę mnóstwo czasu, pieniędzy i kłopotów. W wielu przypadkach może nawet prowadzić do wszczęcia postępowania sądowego.

6 sposobów na ochronę danych w biurach coworkingowych

1. Trzymaj biuro pod kluczem

Zaczniemy od rzeczy oczywistej - pozostawiania laptopa lub urządzenia bez nadzoru podczas pracy w biurze coworkingowym. Rozumiemy to, jesteś człowiekiem, dlatego musisz odwiedzić łazienkę lub napić się kawy, a noszenie ze sobą laptopa nie zawsze jest praktyczne. Choć najlepiej jest unikać pozostawiania urządzenia bez nadzoru, od czasu do czasu może się to zdarzyć.

Dlatego warto wyrobić sobie nawyk blokowania ekranu i klawiatury do czasu powrotu, aby zabezpieczyć je przed ciekawskimi spojrzeniami. Można ustawić laptopa tak, aby blokował się automatycznie po kilku minutach, więc warto rozważyć zmianę ustawień, aby to umożliwić.

2. Bezpieczne hasła i uwierzytelnianie

Jeśli korzystasz z systemu ochrony haseł w urządzeniach służbowych, pamiętaj, aby hasła były jak najbardziej złożone i nabierz nawyku ich regularnej zmiany. W 2021 r. ochrona hasłem nie jest uważana za wystarczającą, dlatego warto pomyśleć o dodaniu dodatkowej warstwy uwierzytelniania, np. weryfikacji numeru telefonu.

3. Sieć się zamyka

W niektórych przypadkach podczas logowania się we wspólnej przestrzeni roboczej można skorzystać z opcji automatycznego łączenia się z określoną siecią Wi-Fi. Nie należy tego robić.

Ta prosta - i często stosowana - oszczędność czasu może narazić na szwank zarówno Twoje dane, jak i urządzenie.

4. Publiczne udostępnianie danych w celu zachowania prywatności

Podczas łączenia się z siecią coworkingową warto upewnić się, że korzystasz z ustawienia konfiguracji Public. W ten sposób wyłączysz udostępnianie folderów i plików oraz zmniejszysz ryzyko, że niepowołane osoby dostaną się w Twoje ręce.

5. Wirtualna sieć prywatna

Wirtualna sieć prywatna (VPN) to model zabezpieczeń, który jest niezwykle popularny wśród osób pracujących w przestrzeniach coworkingowych. VPN kieruje całą Twoją aktywność internetową przez superbezpieczne i szyfrowane połączenie. W skrócie, dzięki temu nikt inny nie może zobaczyć, co robisz online i skąd to robisz.

VPN to świetne rozwiązanie w zakresie bezpieczeństwa, a kosztują zaledwie pięć lub sześć funtów miesięcznie.

6. Korzystanie z technologii

Do tej pory w tym artykule przedstawiliśmy kilka praktycznych, codziennych sposobów, które mogą pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa danych, i choć wszystkie one są zgodne ze zdrowym rozsądkiem, technologia również może pomóc:

Zapory sieciowe

Stosowane w większości firm zapory sieciowe to systemy bezpieczeństwa, które monitorują i kontrolują cały ruch sieciowy, zarówno wchodzący, jak i wychodzący, w oparciu o zestaw wcześniej ustalonych reguł bezpieczeństwa. Firewall zasadniczo stanowi barierę między siecią zaufaną a niezaufaną (np. Internetem) i może być doskonałym pierwszym środkiem obrony przed przestępstwami związanymi z danymi.

Monitory aktywności sieciowej

Jak sama nazwa wskazuje, to inteligentne oprogramowanie jest w stanie monitorować aktywność w sieci w celu identyfikowania, analizowania, diagnozowania i rozwiązywania problemów w czasie rzeczywistym. Korzystanie z tego oprogramowania to niedrogi sposób na uzyskanie istotnych informacji o tym, co dzieje się w sieci.

Oprogramowanie antywirusowe

Niektóre formy cyberprzestępczości polegają na umieszczeniu w systemie wirusa, a następnie zażądaniu okupu za jego usunięcie. Dostępne na rynku oprogramowanie antywirusowe, takie jak McAfee czy Norton, służy do identyfikacji i zapobiegania wielu sieciowym paskudztwom, takim jak wirusy, konie trojańskie i robaki.

Myślisz, że Twoje dane są chronione w przestrzeni coworkingowej?

Przestrzenie coworkingowe oferują przyjemny, elastyczny i opłacalny sposób pracy. Jednak myślące przyszłościowo firmy powinny zawsze skupiać się przede wszystkim na bezpieczeństwie - zarówno swoim, jak i swoich klientów.

Przechodząc na modele zdalne, hybrydowe lub coworkingowe, właściciele firm muszą wprowadzać rygorystyczne środki, aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo danych, zarówno teraz, jak i w dłuższej perspektywie.

Informujemy, że niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie powinien być wykorzystywany jako substytut porady udzielonej przez wykwalifikowanego specjalistę ds. naruszeń ochrony danych. W celu uzyskania porady dotyczącej ochrony danych firmy i klientów należy skonsultować się ze specjalistą ds. naruszeń danych lub z ICO (Information Commissioner's Office). Nie ponosimy odpowiedzialności za ryzyko lub problemy związane z korzystaniem z informacji zawartych w tej witrynie lub działaniem na ich podstawie.