29

czerwca

Systematyka taśm klejących

Wybór taśm klejących na rynku jest naprawdę bardzo duży i jeśli tylko ktoś się odpowiednio mocno postara, na pewno będzie w stanie znaleźć praktycznie wszystko. Nie zmienia to jednak w niczym faktu, że najpopularniejszych jest kilka rodzajów taśm, które wykorzystywane są do kilku najpopularniejszych celów, zależnych dodatkowo od inwencji osób je wykorzystujących. Taśmy przezroczyste i przezroczyste krystalicznie Najczęściej w praktyce spotykamy się z taśmami przezroczystymi, które są po prostu paskiem przezroczystego tworzywa sztucznego zwiniętego w rolkę i pokrytego z jednej strony warstwą kleju. Tego typu taśmy mają typową szerokość od 12 do 24 milimetrów oraz długość do kilkunastu metrów.

Taśmy matowe

Taśmy matowe przeznaczone są przede wszystkim do tego, by można było na nich pisać. Zazwyczaj mają kolor mleczny lub biały, a po prawidłowym naniesieniu stają się pozornie jednolite z powierzchnia, do której zostały przymocowane.

Taśmy usuwalne

Taśmy dające się usuwać są bliźniaczym produktem do taśm matowych, ale wyróżnia je zastosowany klej, dzięki któremu możliwe jest kilkukrotne przylepienie i oderwanie taśmy.

Taśmy dwustronne

W przypadku taśm dwustronnych warstwa kleju jest nanoszona na obie strony taśmy. Przykleja się ją jak taśmę normalną, a następnie zdejmuje się warstwę ochronną z jej drugiej strony, dzięki czemu można skleić za jej pomocą dwie rzeczy.

Taśmy piankowe

Tak zwane taśmy montażowe są wersją taśm dwustronnych, która przeznaczona jest do łączenia ze sobą powierzchni o charakterze trudnym do sklejenia, zwłaszcza powierzchni szorstkich oraz poddanych działaniu większych sił.

Taśmy pakowe

szeroka taśma klejąca Taśmy pakowe są zazwyczaj znacznie szersze od typowych taśm i na rolkach jest ich też więcej metrów. Ich podstawowym zadaniem jest zabezpieczanie paczek i kartonów. Mogą być w miarę przezroczyste lub kolorowe.

Zdarza się, że firmy zamawiają taśmy w swojej szacie kolorystycznej i z dodatkowymi nadrukami. Takie taśmy zazwyczaj dają się łatwo odkleić, ale ich klej jest za to niewrażliwy np. na działanie promieni UV.