18

lipca

Jak wybrać dobry dziurkacz?

Dziurkacze nie stanowią monolitu, nie ulega jednak wątpliwości, że modelami najczęściej spotykanymi są te, które zostały wyposażone w dwa ostrza. Po ich zastosowaniu możemy liczyć na otwory o średnicy wynoszącej około 5,5 milimetra, sama odległość pomiędzy obiema grupami otworów nie przekracza zaś 80 milimetrów.

W praktyce oznacza to, że sięgając po najbardziej standardowe z dziurkaczy możemy mieć pewność, że będą one zgodne z typowymi segregatorami, a więc tymi, dla których typowa jest obecność dwóch ringów. Stosowanie takiego dziurkacza jest też wskazane, gdy korzystamy z klasycznych klipsów do archiwizacji i wąskich skoroszytów. Oczywiście, segregatory z dwoma ringami nie są wcale jedynymi, z którymi mamy do czynienia.

Nie brakuje również takich, które posiadają aż cztery ringi. Ich zakup często wiąże się z dodatkowym wydatkiem, konieczne staje się bowiem zaopatrzenie się w specjalny dziurkacz. Naturalnie, zawsze można też dostosować zwykły dziurkacz do mniej typowych potrzeb, nie można jednak nie odnieść wrażenia, że jest to spore, a jednocześnie niepotrzebne utrudnienie. Dość ciekawym rozwiązaniem wydaje się też dziurkacz wyposażony zarówno w cztery otwory, jak i w regulowane ostrza. Tu nie można nie wspomnieć i o samej liczbie dziurkowanych arkuszy.

Ta nie zawsze jest taka sama, a wpływ na nią ma przede wszystkim sam rozmiar dziurkacza. Im większy jest model, który wybraliśmy, tym większe są też możliwości, jakie otwiera on przed nami. Gdy sięgamy po urządzenia dziurkujące większą liczbę kartek, musimy liczyć się i z tym, że będą one wymagały od nas większych nakładów siły. Oczywiście, producenci wspomnianych dziurkaczy starają się zrobić jak najwięcej, aby doprowadzić do ograniczenia dyskomfortu tego rodzaju.

zastosowanie dziurkacza Nie można też zapominać o tym, że każdy dziurkacz, od którego oczekujemy pracy ponad jego możliwości, w pewnym momencie odmówi nam posłuszeństwa. Tu najczęstszym problemem staje się blokowanie się ostrzy, co często prowadzi również do uszkodzenia arkuszy. Decydując się na zakup dziurkacza jego mocnej konstrukcji należy więc poświęcić szczególnie wiele uwagi.